Search

Verona & Venezia

Verona

Verona ma veľmi prekvapila. Výnimočne som si o tomto meste dopredu nič nezisťovala. Asi preto, že som až do poslednej chvíle nevedela, či tam pôjdeme alebo nie, ale nakoniec som bola veľmi rada, že som sa nechala zlákať. O Verone mi totižto povedali, že tam veľmi nie je čo robiť, a mala som mylnú predstavu, že ide o maličké mestečko, kde okrem Júliinho balkónu nič nie je. Deň vopred som si však spravila prieskum a na počudovanie zistila, že ide o celkom veľké mesto… Naplánovala som teda, kam pôjdeme zaparkovať, a kadiaľ sa vydáme na malú okružnú prechádzku po centre. Podarilo sa nám zaparkovať v uličkách celkom blízko centra, ale kúpili sme si parkovanie iba na 2 hodiny. To nás nakoniec prinútilo prechádzku skrátiť. Stihli sme sa ale prejsť okolo menšieho kolosea a navštíviť slávny Júliin dom, kde ma viac než samotný balkón fascinoval podchod plný ľúbostných odkazov. Na námestí sme si pochutili na pohári čerstvého ovocia a objavili sme vyhliadkovú vežu, ktorej sme nemohli odolať. Vynechali sme teda ďalšie body na pôvodne plánovanej trase, ako napr. Rómeov dom, ale zato sme si prezreli Veronu v plnej kráse z vtáčej perspektívy. A k autu sme sa vrátili na minútu presne. :)


Venezia

Benátky boli druhé na pláne v tej istý deň. (Priznám sa, že nemám veľmi rada slovenský variant tohto slávneho mesta, neznie talianska verzia oveľa krajšie a honosnejšie?) Ubytovali sme sa v Dolo, ktoré je asi pol hodinu cesty autom vzdialené od Benátok. Diaľkovým autobusom trvá cesta trošku dlhšie, ale ide o priamy spoj. Pokiaľ teda nenasadnete na linku, ktorá nekončí priamo v Benátkach, ale v ich “pevninskej časti”… Našťastie sa nám podarilo nájsť mestskú linku, ktorá nás prepravila na miesto určenia. Boli to len 3 zastávky navyše.

V Benátkach som bola ako malé dieťa a pamätám si z nich iba toto: gondoly, holuby na námestí a obchody s krásnymi maskami, ktoré ma neskutočne fascinovali. Tak som si teraz splnila detský sen a jednu masku si kúpila – len tak, na okrasu. Zaujala čestné miesto vo vitrínke v obývačke vedľa vodnej fajky. Holubov bolo na námestiach stále plno, ale mám pocit, že gondol akosi ubudlo. Nahradili ich modernejšie motorové člny, čo je podľa mňa škoda.


Pamätám si, že rodičia vždy spomínali, ako je v Benátkach špinavo a že sa im tam vôbec nepáčilo. Mala som teda trochu obavy, ktoré sa ale vôbec nenaplnili. Benátky sú úžasné. Milión spletitých úzkych uličiek, ktoré tak veľmi zbožňujem. Kanály a lodičky. Žiadna špina, všetko čisté, upratané. Mierne mi vadilo veľké množstvo ľudí, ale keďže sme dorazili až okolo piatej popoludní, užili sme si večerné Benátky s postupne sa zmenšujúcim počtom turistov.


Kým sme našli námestie Sv. Marka, trošku sme blúdili, navigácia nás dokonca poslala do miesta, kde sme mali “nasadnúť na loď” a preplaviť sa na druhú stranu Canal Grande… To sa nám ale vôbec nepozdávalo, a nakoniec sa nám podarilo nájsť most Ponte di Rialto a mohli sme spokojne prejsť na druhú stranu. Na námestí nás zlákala už druhá veža v poradí v ten deň, a tak sme sa pokochali aj výhľadom na celé Benátky. Späť na autobusovú stanicu sme zvolili inú trasu, cez most Ponte dell’ Accademia – nové uličky, nové zákutia, nové uhly pohľadu pre môj objektív. :)
Prečítajte si aj ostatné články o našej ceste Talianskom:

Lago di Garda

Malcesine

Sirmione
#ponte #buildings #tourists #gondolas #people #city #verona #stmarkssqure #history #center #gondola #landscapephotography #citycenter #bridge #photography #balcony #architecture #italy #square #historical #streetphotography #most #landscape #travel #marko #nikon #travelling #venezia #rialto #streets #travelphotography #taliansko #town #alleys #romeoajulia #canals #romeo #juliet #tower #canal #sightseeing #benatky #view

10 views0 comments