Search

Túra v národnom parku Aveto

Po dvoch dňoch nič nerobenia a leňošenia na pláži sme sa rozhodli vyraziť na turistiku do národného parku Aveto. Dúfali sme, že sa v horách trochu osviežime, ale veľmi sme sa mýlili. Slnko pražilo, nikde žiaden tieň a my sme sa lopotili po stráňach Apeninských hôr.

Turistická trasa, ktorú sme si vybrali nebola našťastie až taká náročná, ale o to viac bola... zaujímavá. Na stránke národného parku som našla viacero trás, spomedzi ktorých som vybrala tú, ktorá mala byť nenáročná, dlhá 5 kilometrov a trvať cca 1,5 hodiny. Išlo o okružnú trasu, ktorá sa začínala pri bani Gambatesa.


Celý deň sa začal mierne adrenalínovo. Najskôr sme sa autom viezli po serpentínovej ceste, širokej tak na 1,5 auta, kde sa mi v mysli premietali katastrofické scenáre: čo keď vyletíme z cesty do priepasti, čo keď sa zrazíme s oproti-idúcim autom? Zrejme to nebola frekventovaná cesta, lebo sme oproti-idúce auto stretli iba dvakrát, a to našťastie v časti, kde bol priestor na vzájomné vyhnutie sa (jedno auto muselo, samozrejme, zastaviť). Keď sme podľa GPS boli asi sto metrov od začiatku trasy - parkovisku pri banskom múzeu Gambatesa, zrazu sa na ceste pred nami objavila závora. Cesta uzavretá. Ostali sme mierne prekvapení, ale neodradilo nás to pokračovať ďalej. Auto sme odparkovali pri ceste poniže rampy. (Našťastie tam bol dostatok miesta, aby sme nezavadzali do cesty. Aj tak si myslím, že okrem nás tadiaľ iné auto nešlo...) A peši sme sa vybrali ďalej. Na prázdnom parkovisku sme našli orientačné tabule a celkom ľahko sme našli značenie našej turistickej trasy. Zistili sme, že si môžeme vybrať z dvoch okruhov, vybrali sme si ten kratší, ktorý mal mať spomínaných 5 kilometrov.


Trasa viedla okolo hory s názvom Bossea. Nestretli sme na nej ani živú dušu. Občas sme mali pocit, že už veľmi dlho na ňu ľudská noha nevkročila - často sme prechádzali húšťavou alebo striasali zo seba pavučiny. Tiež sme stretli jednu jašteričku, ktorá sa tak vyľakala, že v šoku, že vidí človeka, preskočila meter a pol cez cestičku - true story! Keď sme sa vracali späť k parkovisku a kráčali okolo opustenej bane (alebo banského múzea), mala som naozaj čudný pocit. Opustené budovy na mňa pôsobili tiesnivým dojmom (čakala som, že každú chvíľu na nás vyskočí nejaký šialenec, ako z hororového filmu...). Vydýchla som si, až keď sme boli späť v aute a vydali sa na cestu späť (tentokrát sme si zvolili druhú, menej serpentínovú a širšiu cestu).


Som však veľmi rada, že sme sa na túru vybrali. Dali sme si trochu do tela a videli niečo nové :) Charakter hôr bol celkom iný, na aký som zvyknutá z "našich hôr". Veď posúďte sami :)

Prečítajte si tiež predchádzajúci článok z našej cesty po talianskej Ligúrii.* Fotky bez vodoznaku sú fotené mobilom.
#liguria #italy #aveto #nationalpark #park #nature #naturephotography #photography #travel #travelphotography #landscape #landscapephotography #beautiful #view #adventure #trip #holiday #mountains #tree #trees #flowers #flower #hike #hiking #turistika #priroda #taliansko #cestovanie #krajina #fotoky #fotografia #leto #summer
17 views0 comments