Search

Rumunské hrady

Bran

falošný drakulovský hrad

Cestou z Brašova do Bukurešti máme po ceste 2 slávne rumunské hrady, Bran a Peleš, takže plán na tento deň je jasný!

Bran ťaží zo svojej podoby s “drakulovským” hradom opísaným v kultovom románe Brama Stokera. Vlad Tepeš tu však nikdy nežil (a Stoker nikdy v Rumunsku nebol…), a až v Bukurešti sa dozvedáme, že tu prespal asi 2 noci. Napriek tomu sa hrad teší veľkej popularite, profitujú najmä obchodíky so suvenírmi s upírskou tematikou a jedna z hradných miestností je venovaná Vladovi Tepešovi a mýtom o upíroch.


Peleș

krásny zvnútra aj zvonka

Peleš nás veľmi milo prekvapil. Vyzerá ako z rozprávky a asi ešte v žiadnom hrade som nevidela také krásne expozície ako tu. Keďže som však nečakala, že ma až tak ohúri, nekúpila som si fotografickú vstupenku. V Rumunsku ak chcete fotiť vnútri pamiatky, zväčša za to zaplatíte extra, niekedy aj viac než je cena samotnej vstupenky. Fotky zvnútra síce nemám, ale spomienky ostanú.

Popri ceste k hradu nám miestni núkajú košíčky s lesným ovocím. Po ceste späť neodoláme a doprajeme si maliny a černice. Košík síce vyzeral plnší, než je naozaj (zospodu ho vystlali listami), ale aj tak sme si pochutili. :)


Poenari

pravý drakulovský

Vlad Drakula vládol práve z hradu Poenari. Ostala z neho však už len ruina, asi aj preto sa neteší takej masovej obľube turistov. Alebo je to tým, že ak sa k nemu chceme dostať, musíme vyšliapať 1480 schodov? Schody zdolávame (ešte 3 dni mám svalovicu na lýtkach!) a vychutnávame si výhľad na karpatské kopce z hradieb Poenari.


Castelul Corvinilor

holý, ale krásny

Úplne poslednou zastávkou na našom putovaní Rumunskom je hrad Castelul Corvinilor, ktorý sa nachádza v meste Hunedoara a je naozaj impozantný. Meno nesie podľa Mateja Korvína. (Kde ten nemal hrad, že?) Matej Korvín sa narodil v Kluži a hrad zdedil po otcovi, Jánovi Huňadym, takže meno Korvínsky nesie tento hrad plným právom.

Aj Korvínov hrad niektorí (opäť mylne) považujú za inšpiráciu drakulovského hradu v románe Brama Stokera. Vnútri sa nenachádzajú nejaké extra zaujímavé expozície (asi preto fotenie stojí iba 5 lei), vlastne, vnútri sa okrem holých stien nenachádza skoro nič. Som trošku sklamaná, že z informačných tabuliek sa nedozvedáme o živote Mateja Korvína absolútne nič. Celkom ma zaujíma, či jeho vnímanie Rumunmi sa líši od toho nášho... Napriek tomu som si čas strávený v tomto zámku veľmi užila a Korvínov hrad na fotkách vyzerá naozaj nádherne.* Fotky bez vodoznaku sú fotené mobilom.


#culture #castle #castles #castelul #tepes #view #vlad #history #nature #trip #site #adventure #tower #poenari #historical #mountains #peles #travel #walls #corvin #hunedoara #roadtrip #nikon #dracula #travelphotography #transylvania #romania #corvinilor #bran #architecture

15 views0 comments