Search

Peruánsky denník 8.

Celkom iné Peru

Do Limy sme sa presunuli dopoludňajším autobusom, s nostalgickým pocitom, že naša cesta sa blíži ku koncu. Od hlavného mesta Peru som nemala veľké očakávania. Na fórach som sa pre cestou dočítala, že je to nebezpečné, divoké veľkomesto, niekde dokonca písali, že Lime sa treba dokonca úplne vyhnúť, že vôbec za to nestojí. Takéto rady som brala na základe predchádzajúcich skúseností veľmi skepticky. Pokiaľ človek dodržiava základné pravidlá bezpečného cestovania, dáva si pozor na svoje veci a netúla sa v noci v pofidérnych štvrtiach, naozaj mu nič nehrozí. Alebo hrozí v rovnakej miere, ako kdekoľvek na svete. :)


Niekedy je dobré nemať žiadne očakávania, iba byť otvorený novým skúsenostiam, môžete potom ostať milo prekvapený, tak ako som ja bola milo prekvapená, až očarená Limou. Boli sme ubytovaní v Miraflores, čo je veľmi bezpečná a moderná štvrť, plná nočného života. Ocitli sme sa v úplne inom Peru. Lima je veľkomesto, a ako všetky veľkomestá, je moderná, plná života, mladých ľudí, a toto všetko stelesňuje štvrť Miraflores.


Hneď po príchode sme sa vybrali k miestnemu nálezisku: Huaca Pucllana (huaca môže znamenať skrytý poklad, posvätné miesto alebo krypta). Toto miesto bolo významným centrom limskej kultúry (jedna z predinkských kultúr sa volala Lima, a nie nedala názov hlavnému mestu. Toto sa v jazyku miestnych nazývalo Rímac, ale Španieli ho skomolili a vznikol názov Lima). Huaca Pucllana je zaujímavá z viacerých hľadísk. Je postavená z ručne vyrábaných tehál z blata, ktoré po opracovaní schli na slnku! Tehly sú umiestnené netradične vertikálne. Dôvodom je vyššia odolnosť voči zemetraseniam, typickými pre túto oblasť. Ďalšou zaujímavosťou je, že donedávna nikto netušil, že sa nejaké nálezisko nachádza uprostred rušnej obytnej štvrte. Sprievodca nám rozprával, že ako malý sa tu s kamarátmi vozili na bicykloch, pretože nálezisko bolo pokryté hlinou a blatom a tvorilo jeden veľký kopec. Až potom sa zistilo, aký poklad tu leží, a začalo sa s vykopávkami, ktoré ešte stále nie sú dokončené.


Huaca Pucllana 

More, mačky a pivo

Vo vedľajšej uličke od hotela, kde sme sa ubytovali, sme natrafili na remeselný pivovar BarBarian, a keď sme sa večer vracali z parku lásky (Parque del Amor), kde sme pozorovali západ slnka, všimli sme si v Kennedyho parku obrovské množstvo mačiek! Boli úplne všade, polihovali medzi záhonmi kvetov, naháňali sa, alebo sa kŕmili z misiek, ktoré im zrejme doniesli domáci. Ako veľký milovník mačiek ma to veľmi potešilo. Keď sme potom zakončili večer v spomínanom pivovare, hovorila som mužovi, že tu by som si vedela predstaviť žiť! Pivo, mačky a more, čo viac si môžem priať? :)


Žlté mesto

Ďalší deň sme začínali tam, kde sme predchádzajúci končili: v BarBariane. Presne tam sa totižto začínala ďalšia a posledná free walking tour. Najskôr sa zdalo, že sa nič nebude konať, pretože sa sprievodcovia trošku obávali hroziacich nepokojov v meste. Prevalil sa totižto nejaký korupčný škandál peruánskeho prezidenta. A keďže juhoamerické národy sú veľmi horko-krvné, a veľmi radi vychádzajú do ulíc, obavy boli na mieste. Napriek tomu sa prehliadka nakoniec konala, a v meste žiadne nepokoje neboli (zato sme videli zopár vodných diel, nachystaných pre každý prípad…).

Historické centrum Limy sa mi veľmi páčilo, malo koloniálny nádych a tvorilo ho veľa žltých domov. Keďže zbožňujem žltú, cítila som sa tu veľmi príjemne. A prečo žltá? Pretože tu kedysi rástlo veľa žltých kvetov.

V rámci prehliadky sme opäť vyšli na strechu s výhľadom na námestie San Martín. Navštívili sme poštu, ktorá vôbec ako pošta nevyzerala a v malom kníhkupectve sme sa rozprávali o histórii, kultúre, súčastnosti Peru, a o halucinogénnej rastline Ayahuasca rastúcej v džungli, ktorú mnohí turisti vyhľadávajú s cieľom očisty ducha a introspekcie do svojho vnútra. Mnohým vraj tento zážitok pomohol vyliečiť sa z psychických problémov, kde moderná medicína zlyhala. Môže sa ale užívať iba pod prísnym dohľadom pravého šamana. Takže pozor na falošných šarlatánov… My sme o takýto druh zážitku nemali záujem, ale zato sme sa po prehliadke do kníhkupectva vrátili a odniesla som si domov pekný suvenír, knihu o starobylých peruánskych kultúrach.

Sprievodca nám tvrdil, že Lima je to pravé Peru, že zvyšok Peru je iba atrakcia pre turistov. Na mňa však Peru mimo Limy pôsobilo veľmi autenticky. Čo je teda pravé Peru? Veľkomesto, kde ľudia žijú akoby v bubline, alebo zvyšok Peru, ktorý žije v duchu starých tradícií? Možno je pravá Lima, rovnako ako aj zvyšok Peru. Sú to iba dva rozdielne svety.


Keď sme nasledujúce ráno nasadali do taxíka, zem bola mokrá. V Lime pršalo, nevídaný úkaz! Lima bola smutná, že odchádzame. Aj my sme boli smutní a zhodli sme sa, že dva týždne na celé Peru jednoducho nestačí, a povedala som si, že sa sem ešte raz musím vrátiť. Peru ponúka nesmierne veľa krás, a ešte mnoho z nich sme neobjavili. Každopádne, naša cesta po Peru je jedným z mojich najsilnejších a najkrajších cestovateľských zážitkov.


Dovidenia Peru!#beautiful #parquedelamor #buildings #people #history #huaca #landscapephotography #lima #pucllana #parque #peru #amor #photography #miraflores #architecture #culture #square #historical #streetphotography #beer #landscape #travel #sanmartin #capital #nikon #travelling #yellow #travelphotography #sunset #street #pink #cats

14 views0 comments