Search

Peruánsky denník 7.

Všade samá púšť… A víno! 

Po tom, čo som trochu vyletela na nespratného chlapca, ktorý mi neustále kopal do sedadla, prebehla 14 hodinová cesta nočným autobusom už pohodlne. Bola som milo prekvapená, pretože autobus mal luxusný priestorom na nohy, sedadlo sklopiteľné takmer do vodorovnej polohy, vlastný monitor ako v lietadle, a dostali sme aj občerstvenie. Do Paracasu sme dorazili o deviatej ráno. A ocitli sme sa v úplne inom Peru. Všade samá púšť a rovina.

V hoteli sme sa našťastie mohli ubytovať skôr, a tak sme sa rozhodli využiť deň a ísť na výlet. V letáku na recepcii hotela som sa dozvedela, čo všetko sa dá v Paracase robiť.  Upútalo ma, že z Paracasu sa dajú robiť vínne exkurzie. To je niečo pre nás! Tak sme zašli do jednej z mnohých agentúr a objednali si vínnu exkurziu ešte na tento deň. Najedli sme sa v reštaurácii pri pláži a o jednej nás už čakal súkromný taxík. Taxikár bol veľmi milý a celú cestu do mesta Ica, ktoré je významnou vinárskou oblasťou, nám rozprával o víne a živote miestnych. Boli sme prekvapení, ako sú Peruánci schopní vypestovať toľko vína v púšti! Taxikár nám vysvetlil, že je tu podzemná voda, a tak vedú vodu spod zeme priamo k jednotlivým koreňom vínnej révy.


obed pri mori: ryža s morskými plodmi, ceviche a IPA

Víno z tejto oblasti je plné slnka, a teda veľmi sladké. Zastavili sme sa v troch vinárstvach, z ktorých dve boli malé rodinné firmy, a jedno veľké priemyselné vinárstvo. Všade nás previedli, predstavili proces výroby vína a samozrejme, nechali degustovať víno a pisco. Zaujímavosťou je, že víno v malých vinárstvach nedozrieva v sudoch, ale v hlinených nádobách podlhovastého tvaru.

Ku sklonku dňa sme sa presunuli do Huacachiny – oázy v púšti, kde sme pozorovali západ slnka v púštnych dunách.


Tulene, tučniaky a guáno / Sea lions, penguins and guano

Na druhý deň ráno nás čakal výlet na člne na ostrovy Islas Ballestas, známe aj ako Galapágy pre chudobných alebo Vtáčie ostrovy. Je to nádherné miesto, kde žije množstvo rôznych vtákov, a dokonca aj tučniaky a uškatce. Najviac sa tu vyskytuje vták sula guánová s vtipným anglickým názvom Peruvian Booby. Na tomto mieste sa viedla vojna o vzácne vtáčie hnijovo – guáno, ktorého “zber” je momentálne prísne kontrolovaný a export guána zakázaný. Na ostrovoch majú povolenie žiť dvaja pracovníci, ktorí majú na starosti zber guána.


Turistickou zaujímavosťou Paracasu je aj geoglyf v piesku, ktorý možno pozorovať iba z vody. Nikto nevie, čo znázorňuje, niekomu pripomína kaktus, rastlinu alebo trojzubec, podľa iných znázorňuje zbraň boha Virachochu, ďalší tvrdia že slúžil ako maják. Isté je, že geoglyf tu “leží” už hodnú dobu (odhad 1. tisícročie p.n.l.), je dlhý 181 metrov a hlboký 60 cm, a je fascinujúce, že stále drží svoj tvar.

Keď Humboldt prišiel do Peru, bol šokovaný, ako je možné že tu v tomto pásme je púšť a hneď vedľa tučniaky a uškatce. Tie tu predsa nemajú čo robiť! Tak sa pustil do merania vody a objavil existenciu studeného prúdu, ktorý je po ňom aj pomenovaný. A rovnako aj tučniaky, ktoré tu žijú, nesú jeho meno. Bolo naozaj fascinujúce plaviť sa pomedzi ostrovy plné vtákov, a najmä vidieť tak zblízka uškatce, ktoré pospávali alebo sa vyhrievali na skalách.


Národná rezervácia Paracas

Peru je inak krajina s vysokou biodiverzitou. Prales, sopečná krajina, úrodné polia, púšte, to všetko sme videli počas našej cesty, a zďaleka to nebolo všetko. Po plavbe na ostrovoch sme navštívili národnú rezerváciu Paracas, ktorá sa netradične nachádzala v púšti. Mali sme možnosť zájsť do malého prírodovedného múzea, pozorovať plameniaky (ktoré opäť nebolo vidno…), zastavili sme sa na viacerých pekných vyhliadkach s výhľadom na skalnaté útesy a zátoky. Jednou z nich bola “Diabolská pláž”. O jej meno sa zaslúžilo množstvo nebezpečných protichodných morských prúdov, a preto sa jej miestny zďaleka vyhýbali. Keď raz človek vkročí do vody, je vraj nemožné sa vrátiť späť na súš…

Videli sme tiež pláž so vzácnym červeným pieskom, ktorý nie je obnoviteľný, a preto nie je možné na pláž vstúpiť. Najedli sme sa v miestnej reštaurácii (ešte nikdy som nejedla horšie morské plody…, čo už… tých pár reštaurácií, čo sa v rezervácii nachádza, si drží monopol a enormne vysoké ceny s neprimeranou kvalitou jedla) a poprechádzali po útesoch s výhľadom na krásnu zátoku plnú pelikánov a lodičiek.Pokračovanie TU.#beautiful #rock #naturelovers #sand #tacama #peruvianbooby #reserve #paracas #history #oasis #desert #islasballestas #sea #pelican #landscapephotography #sealion #bird #huacachina #peru #photography #birds #animals #booby #boat #exploring #national #landscape #travel #ship #travelling #cliff #islas #geoglyph #travelphotography #nature #ballestas #naturephotography #sunset #wine #ica #guano #wineyard #nationalreserve #adventure #redsand #winery #fascinating #islands #amazing #view

3 views0 comments