Search

Peruánsky denník 4.

Plávajúce ostrovy

Slnečnú cestu sme zakončili daždivým večerom v meste Puno. Bývali sme síce v samom centre, ale po pravde sme z neho veľa nevideli (vraj ani nie je veľmi čo…). Večer sme zašli na večeru a odhodlali sa ochutnať miestny drink Pisco sour. Pisco je vínny destilát, ktorý sám o sebe nechutí bohvieako. Pisco Sour nám však zachutilo – tvorí ho spomínaný destilát pisco, citrónová šťava a vaječné bielko. Neviem, či má vaječné bielko inú funkciu ako napenenie drinku, každopádne jeho chuť nebola nijako cítiť (našťastie). Drink je osviežujúci a chutí príjemne kyselkavo.

V Pune som mala jasný cieľ – absolvovať plavbu výletnou loďou na blízke ostrovy. Okrem toho som nemala nič naplánované, tak sme sa ráno sme sa prešli do prístavu a dúfali, že sa nám pošťastí nejakú loď nájsť. Vôbec to nebol problém, a tak sme sa už o ôsmej spokojne (a pomaličky) plavili po jazere Titicaca.Prvou zastávkou bol jeden z plávajúcich ostrovov, ktoré sa súhrnne nazývajú Uros. Vítala nás komunita ľudí, ktorí už celé generáciu žijú na ostrovoch, ktoré si vyrábajú z rákosia. Miestny “náčelník” nám názorne ukázal, ako takýto ostrov vytvárajú. Prišlo mi to ako veľmi komplikovaný proces, najskôr orežú rákosie aj so zemou do tvaru kvádrov, tie potom spolu spájajú lanami, ukotvia a následne pokrývajú vrstvou rákosia, ktorú je potrebné každé dva týždne vymieňať za novú.Chodiť po ostrove bol veľmi zvláštny pocit, akoby ste chodili po močiari alebo akejsi trampolíne. Kúpila som si suvenír od jednej zo štyroch rodín, ktoré žili na tomto ostrovčeku, previezli sme sa loďkou dookola a potom pokračovali v plavbe ďalej. A boli sme radi, že sme cítili “pevnú pôdu” pod nohami. :)


Tequila?

Keď sme prišli do Puna, nechali sme sa taxíkom odviezť do hotela. Taxikár bol veľmi zhovorčivý a vypytoval sa, aké máme plány v Pune, či pôjdeme na výlet loďou a hneď mi ponúkal aj svoje služby cestovného agenta. :) V našom rozhovore často zaznelo slovo Taquile a keďže sme sa rozprávali po španielsky, môj muž ostal zmätený, a premýšľal, o čom sa to rozprávame, aká tequila sem tequila tam?! Pozýval ma taxikár na nejakú párty? Samozrejme že nie, predmetom rozhovoru boli výletné plavby po jazere Titicaca, pričom okrem známych ostrovov Uros sa dá navštíviť aj ostrov Taquile, kde žije uzavretá komunita ľudí. Uzavretá, pretože sa vraj nesmú sobášiť mimo ostrova. Zaujímavosťou je, že na ostrove muži štrikujú: pončo, šále, čiapky, svetríky… Štrikovanie je výlučnou doménou mužov tohto ostrova. Ženy zase spracovávajú vlnu do nití a navíjajú ju na špeciálne vretienka. Ďalším špecifikom ostrovnej kultúry je spôsob odievania. Muži nosia čiapočky, ktoré pripomínajú naše mikulášske: nosia sa na vrchu hlavy, pár cm nad ušami, sú úzkeho, kónického tvaru a zakončené brmbolcom. Podľa toho, či je čiapka otočená na ľavú alebo pravú stranu, znamená to, či je muž slobodný alebo ženatý. Ženy naopak nosia čierne pončo s brmbolcami. Tie slobodné majú brmbolce väčšie a pestrejšie, aby prilákali pozornosť nápadníkov. :)


Ostrov má príjemnú a pokojnú atmosféru, ale v podstate sa tam nič nedeje, maximálny zážitok je, keď stretnete voľne sa pasúce stádo oviec. Inak, z ostrova pri dobrej viditeľnosti vidno až do Bolívie.Pokračovanie TU.


#people #sheep #lake #uros #landscapephotography #native #taquile #peru #totora #boat #puno #floating #landscape #travel #titicaca #ship #journey #nikon #travelling #travelphotography #nature #naturephotography #island #islands

2 views0 comments