Search

Peruánsky denník 3.

Ollanta

Po návšteve úžasného Machu Picchu sme sa vrátili vláčikom do mestečka Ollantaytambo, kde sme boli ubytovaní a mali v pláne navštíviť ďalšiu pamiatku. Domáci mesto nazývajú skrátene Ollanta (ani sa nečudujem, že sa im to nechce celé vyslovovať) a nachádza sa v nadmorskej výške 2 792 m. n m.Pre porovnanie, Cusco sa nachádza v nadmorskej výške 3 400 m. a Machu Picchu “iba” 2 430 m. Akosi som sa o tom zabudla zmieniť v predchádzajúcich článkoch, tak to musím teraz napraviť. :)


Archeologické nálezisko v Ollantaytambo samozrejme nie je také majestátne ako Machu Picchu, ale zato je veľmi významné. Mesto dobyl Inka Pachacutec a sídlila tu inkská šľachta. Je z neho krásny výhľad na okolité hory a samotné mestečko, ktoré je jediné dodnes obývané inkské mesto. Vstup je možný s už spomínaným turistickým lístkom (boleto turístico). Ani tentokrát sme si neprenajali žiadneho zo sprievodcov, ktorí číhali pri vchode, a radšej sme sa svojím (pomalým) tempom prešli po nálezisku sami. Po predchádzajúcom náročnom dni sme sa nikam neponáhľali. :)


Z Ollantaytamba sme sa spontánne rozhodli vrátiť do Cusca skôr, kde sme stihli ešte návštevu dvoch múzeí a večernú prechádzku. Múzeum ľudového umenia je maličké a nebolo zahrnuté v turistickom lístku – aj keď podľa internetovej stránky by malo byť… “Na internete nie sú aktuálne informácie”, znela odpoveď pracovníka, ktorý vyzeral, že je na odchode a veľmi prekvapený, že niekto má záujem do múzea vstúpiť . Múzeum tvorili 3 miestnosti plné rôznych sošiek, masiek a obrazov s ľudovou a náboženskou tematikou a vstupné stálo iba 5 sole (čo je niečo vyše eura). Ako druhé sme navštívili Regionálne historické múzeum, ktoré sa mi osobne veľmi páčilo. Konečne múzeum s popiskami, vysvetlivkami a všetkým, čo k múzeu patrí. Vďaka nemu sme si pekne dotvorili historický obraz Peru a jeho kultúry. Chceli sme ešte navštíviť aj Múzeum súčasného umenia, ale už nefungovalo, tvorilo ho iba malé nádvorie s asi troma vitrínkami, kde boli sošky podobné tým, aké sme videli v Múzeu ľudového umenia. Čo už.

Ale bola som veľmi rada, že sme sa ešte raz stihli do Cusca vrátiť, pretože mi naozaj prirástlo k srdcu.


Ruta del Sol 

Nasledujúce ráno sme skoro vyrážali na “slnečnú cestu” – Ruta del Sol, z Cusca do Puna. Cestou sme mali viaceré zastávky a tiež výklad. Na presun medzi týmito dvoma mestami rozhodne odporúčam takúto formu turistického vyhliadkového autobusu. Ponúka ho milión cestovných agentúr a je to skvelý spôsob, ako si spríjemniť dlhý presun.


Prvou zastávkou bol vraj najkrajšie zdobený kostolík v Peru…  Kostol sv. Petra v mestečku Andahuaylillas. Kostolík bol síce pekný, ale až tak ma neohúril, a vnútri bolo zakázané fotiť, takže som spravila iba 2 rýchle fotky mobilom zvonku…

Druhou zastávkou bolo ďalšie nálezisko, tentokrát menších rozmerov: Raqchi, ktoré sa tiež nazýva Chrám boha Wiracocha (Templo del dios Wiracocha). Wiracocha je jedným z hlavných božstiev v inkskej kultúre, stvoriteľ sveta, ktorý podľa inkskej mytológie vystúpil z jazera Titicaca a stvoril najskôr mesiac, slnko a hviezdy, potom obrov, s ktorými ale nebol spokojný, a preto vyslal na zem potopu. Následne stvoril menšie bytosti, ľudí, s ktorými už bol spokojný. A preto mohol pekne odísť a nechať ich žiť si svojim životom. :)

Po Raqchi sme sa zastavili v reštaurácii, kde nám obed spríjemňoval pohľad na alpaky. :)

Po obede sme si spravili zastávku na najvyššom dobe našej trasy, v nadmorskej výške 4 335 m n.nm. Začínalo poprchať, takže predajcovia suvenírov rýchlo zakrývali svoj tovar.

Nakoniec sme sa pokochali vyhliadkou na mesto Pukara, kde sme následne navštívili miestne mini múzeum, kde bolo opäť zakázané fotiť. V múzeu bolo niekoľko sôch a keramík zobrazujúcich zoomorfné postavy a ľudožrútov.Pokračovanie TU.
#incas #archaelogical #ollantaytambo #history #landscapephotography #site #peru #inca #photography #exploring #culture #puno #cusco #rutadelsol #landscape #travel #southamerica #pukara #llamas #ancient #travelphotography #llama #nature #church #raqchi #mountains #monument #fascinating #preincas #sightseeing #amazing #andes #view #sol

9 views0 comments