Search

Peruánsky denník 2.

Aguas Calientes

3. deň sme sa presúvali z Cusca do Aguas Calientes (nazývané tiež dedina Machu Picchu), čo v preklade znamená horúce pramene. V Cuscu sme úspešne našli zastávku tzv. colectivos (mikrobusy, ktoré za lacný peniaz odvezú do priľahlých miest). V Ollantaytambe sme museli odložiť batožinu, pretože do vlaku spoločnosti Inka Rail je povolený iba jeden kus príručnej batožiny. Našťastie od leta funguje úschovňa batožiny pre cestujúcich zdarma, tak sme iba rýchlo prehádzali veci z veľkých ruksakov do malého. Do vlaku sme sa ledva zmestili my, takže zákaz veľkej batožiny je pochopiteľný. Kolenami som sa skoro dotýkala oproti sediaceho… Cesta vlakom do Aguas Calientes trvala asi 1:40 hod. a celý čas mrholilo. Inak to bola cesta veľmi príjemná a napriek dažďu sme fascinovane sledovali okolitú krajinu.


Vláčik je síce predražený, ale je to jeden z dvoch spôsobov, ako sa dostať na Machu. Druhým je trojdňový trek, na ktorý sa aj tak odporúča prenajať si sprievodcu (ak dokonca nie je vyslovene zakázané ísť na vlastnú päsť, ale zase to môže byť iba marketingový ťah ako vymámiť z turistov peniaze…), ktorý vyjde podobne ako 2 lístky na vlak. A ak má človek obmedzený čas, tak by som asi “nezabíjala” tri dni iba samotnou cestou. Možno ak sa raz vrátim do Peru, vydám sa aj na toto dobrodružstvo. :)

V Aguas Calientes sme prečkali dážď v hoteli a vybrali sa na malú prechádzku a navečerať sa (tentokrát sme vyskúšali steak z alpaky a veľmi sme si pochutili). Inak tam nie je veľmi čo robiť. Aj recenzie na túto dedinku nie sú veľmi lichotivé, mne sa však v obklopení gigantických exotických hôr veľmi páčilo a na Aguas Calientes mám príjemné spomienky.


Machu Picchu - pre toto sme sem prišli

Väčšina turistov absolvuje opačnú trasu, akou sme išli my, a Machu Picchu si nechá nakoniec cesty po Peru, ako čerešničku na torte. Kdesi som čítala že “Life is too short, start with a desert!“, a tak sme si ho naservírovali na začiatku. :) Samozrejme, je za tým aj logický dôvod: v Peru sa v decembri začína obdobie dažďov, a tak som si povedala, že čím skôr tam pôjdeme, tým menšia šanca, že bude pršať. A naozaj, krajší deň sme si ani nemohli vybrať; bola výborná viditeľnosť, slniečko svietilo, ale prehnane nepálilo, ideálne podmienky na exotickú turistiku.


Vstať o pol piatej ráno nám nerobilo žiaden problém, keďže sme zo začiatku v Peru fungovali v režime posunutého času a bežne vstávali okolo 4 – 5 ráno (ďakujem ti jet lag!). O 5:30 sme nasadali na jeden z prvých ranných autobusov. V rámci šetrenia času a energie naozaj odporúčam priplatiť si autobus, späť už potom nie je problém prejsť aj peši. Po šialenej jazde autobusom, kedy som sa nonstop bála, že sa autobus zrúti do priepasti, sme už o šiestej medzi prvými vchádzali do Machu Picchu.


A aké je toto snáď najznámejšie archeologické nálezisko na svete? Jednoducho nádherné! Nie je to jedna z tých preceňovaných atrakcií, ktoré vyzerajú lepšie na fotkách, naozaj vyzerá skvelo na život, dokonca ešte lepšie. A tá atmosféra sa ani nedá popísať. Strávili sme tam 6 hodín, prechodili ho krížom krážom, vystúpali aj na horu Huayna Picchu (to je tá hora, ktorá sa týči za náleziskom na každej “klasickej” fotke) a vôbec som nemala dosť, dokázala by som tam sedieť hodiny a kochať sa výhľadmi. Možno to bolo spôsobené tým, že sme neboli v top turistickej sezóne, každopádne Machu vôbec nebolo preplnené turistami, ako varovali na niektorých fórach, kde dokonca písali, že to nestojí za to! Machu Picchu je to, prečo človek väčšinou cestuje do Peru, a jednoznačne je to niečo, čo by človek nemal vynechať. A rozhodne to stojí za to!


Všade samé lamy!

A samozrejme, lamy voľne sa prechádzajúce po Machu Picchu dotvárali atmosféru tohto miesta. Niekedy zatarasili cestičku a turisti museli čakať, kým sa rozhodnú zase pohnúť. Inak boli veľmi krotké a nechali sa hladkať. Takže som si splnila aj svoj sen o “selfie” s lamou. :)
Pokračovanie TU.


#wow #incas #archaelogical #fantastic #landscapephotography #site #peru #photography #exploring #landscape #travel #llamas #ancient #hike #machupicchu #travelphotography #llama #huyanapicchu #mountains #monument #hiking #forest #fascinating #jungle #amazing #andes #view

7 views0 comments