Search

O fotení rodinných chvíľ

V tomto roku som sa stala mamou, čo malo značný vplyv aj na moje fotenie. Nie, nenadchla som sa pre fotenie detí... Znamená to najmä menej času na fotografické výlety a cestovanie.

Narodenie bábätka motivuje mnohé mamy práve k tomu, že sa chcú naučiť fotiť so zrkadlovkou, aby mohli okamihy s deťmi zaznamenať... na mňa to má práve opačný efekt.  Nie, nechápte ma zle, ja si tiež rada fotím svoju dcérku. Ale musím sa priznať, že som lenivý fotograf, a preto je oveľa praktickejšie siahnuť po mobile ako po zrkadlovke. Možno je to spôsobené aj tým, že viem, čo fotenie so zrkadlovkou obnáša, nemám ašpiráciu stať sa rodinným fotografom a nerada fotím v interiéry.

Navyše, zrkadlovka je pre mňa špeciálna... je to fotoaparát, ktorý využívam keď fotím svoje cesty, výlety - skrátka niečo výnimočné. Ak by som sa mala definovať, som najskôr asi cestovateľský fotograf. A chcem, aby moje fotky mali umeleckú hodnotu. Aj fotenie portrétov je pre mňa špeciálne, pretože predstavuje výnimočnú príležitosť aj pre moje objekty, príležitosť, kedy sa pekne oblečú,adekvátne naladia a odnesú si domov krásne fotky z exteriéru.

Fotiť dennodenný život alebo rodinné stretnutia so zrkadlovkou je pre mňa skrátka veľkou výzvou. Je to tak trochu konflikt rôl... Akoby som nedokázala fotiť rodinné udalosti a zároveň byť mamou, manželkou, dcérou... Napriek tomu som sa pár krát prekonala a zrkadlovku vytiahla. Pár krát = presne trikrát.


Prvým bol malý photoshoot v Smoleniciach. Využili sme pekné jesenné počasie a vydali sa kočíkovať na Jahodník.


Druhýkrát som vytiahla zrkadlovku doma a zachytila dcérku, ako sa hrá a smeje.


No a dotretice som sa odhodlala zachytiť pár chvíľ počas Vianoc. V konečnom dôsledku som ale aj tak fotila viac mobilom, pretože skrátka fotky v interiéry nie sú mojou špecialitou.


Mojím predsavzatím do nového roku je aj vytiahnuť zrkadlovku častejšie na zachytenie môjho rodinného života, pretože som nakoniec veľmi rada, že tieto zábery mám. Aj keď majú pre mňa skôr emocionálnu než umeleckú hodnotu. Ktovie, možno sa časom zlepším aj v tejto oblasti :)


3 views0 comments