Search

Krížom krážom Rumunskom 5.

Stačí pridať -ul


Musím sa priznať, že pred cestou do Rumunska som pociťovala mierny adrenalín z toho, že sa ocitnem v krajine, ktorej jazyk neovládam a kde sa pravdepodobne po anglicky, ani inak, nedohovorím. Moje pokusy zvládnuť základy rumunčiny pred cestou zlyhali a tak som bola zvedavá, ako sa to celé vyvinie. Bola som však milo prekvapená, že sme sa po anglicky viac menej všade vedeli dohodnúť. A rumunčine som tiež do istej miery akosi intuitívne porozumela. Veľmi sa podobá na taliančinu, občas sa objaví slovo po španielsky alebo po rusky. Áno, po rusky. Na cestách sa dozvedám, že časť Rumunska kedysi patrila pod Ruskú ríšu, takže rumunčina sa vyvinula do zaujímavej podoby: románsky jazyk s prvkami slovanských slov. Všimli sme si tiež, že veľa podstatných mien sa v rumunčine končí na -ul., napr. castletul znamená – hrad, parkul – park, bulevardul – bulvár (ulica), lacul – jazero… V tomto duchu pridávame -ul do každého možného slova a máme z toho náramnú zábavu. :)


Grafity

V Rumunsku si akosi viac všímam grafity a musím sa priznať, že ma veľmi fascinujú. A to je ešte predtým, ako nám sprievodkyňa v Bukurešti vysvetlí ich skrytý zmysel: častokrát poukazujú na konkrétne spoločenské problémy. Mne sa možno skôr páčili preto, že milujem farby, alebo preto, že akýmsi zvláštnym spôsobom dotvárajú miestny kolorit.


Transfagarasan

Z Konstance sa vydávame na cestu do poslednej zastávky, mesta Hunedoara, kde plánujeme navštíviť Korvínov hrad, a našu trasu sa rozhodneme predĺžiť si prechodom cez jednu z najkrajších horských ciest – Transfagarasan. Zastavíme sa aj na hrade Poenari a spravíme si niekoľko prestávok na fotenie a kochanie sa okolitými horami. Transfagarasan je úplne dychvyrážajúci.  Predstavte si, že sa uháňate kľukatými strmými cestičkami a všade vás obkolesujú majestátne hory. Jednoducho nádhera!


Koniec dobrý, všetko dobré

Poslednou zastávkou na našej ceste po Rumunsku je Korvínov hrad v Hunedoare, o ktorom si môžete prečítať v nasledujúcom článku venovanom špeciálne rumunským hradom.

Hunedoaru opúšťame na poludnie, ale odísť sa nám veľmi nechce. Aj Rumunsko smúti a tak nás celou cestou späť nás symbolicky sprevádza neutíchajúci dážď.

Cestovať po Rumunsko bol jeden z mojich najúžasnejších zážitkov. Krajina má čo ponúknuť: majestátne hory, hrady, pamiatky, milí ľudia, dobré jedlo… Z Rumunska sa vraciame plní zážitkov, krásnych spomienok, s množstvom fotiek a s odbúranými predsudkami.* Fotky bez vodoznaku sú fotené mobilom.#car #view #landscapephotography #nature #castle #graffiti #adventure #poenari #mountains #landscape #travel #balea #lake #roadtrip #nikon #transfagarasan #dracula #road #travelphotography #transylvania #naturephotography #romania

4 views0 comments