Search

Krížom krážom Rumunskom 3

Rozpačité

Nevedela som, čo očakávať od hlavného mesta Rumunska, ale dostala som úplne neočakávané. Moje pocity z Bukurešti? Rozpačité. Ako popísať hlavné mesto Rumunska? Moderné, historické, hipsterské, špinavé? Bukurešť sa sama nevie rozhodnúť, aká chce byť, a tak je všetko z toho a oveľa viac. Tmavé uličky bez svetiel, vrecia plné smeti na ulici, prezdobené budovy vedľa tých polorozpadnutých, vynovená fasáda, ale z druhej strany sa na renováciu zabudlo. Hipsterský bar v antickej budove. Historické budovy vedľa moderných, kostoly vedľa barov, činžiaky vedľa kultúrnych pamiatok. Všetko pekne pokope. Akoby Bukurešť nevedela čo chce dosiahnuť a rozhodla sa teda mat všetko! A výsledok? Rovnako rozpačitý ako moje pocity.


Problem? Palincă!

V podvečer prichádzame do Bukurešti a máme pocit, že teraz sa začína to pravé dobrodružstvo! Na trojprúdové kruháče sme si už v Rumunsku zvykli, ale premávka v Bukurešti je úplne šialená. Šoféri tiež. Pravý pruh väčšinou slúži ako parkovací. Autá zastavujú hocikde, preraďujú sa krížom krážom, kde tu vyskočí chodec alebo cyklista. Manžel to ale zvláda bravúrne a nakoniec sa prekľučkujeme (s takmer prázdnou nádržou) až k nášmu hotelu. Parkovanie je “zabezpečené zdarma”, v realite znamená, môžete zaparkovať kdekoľvek na ulici… Tak zbadáme prvé voľné miesto asi 50 m od hotela a parkujeme.


Víta nás majiteľ, čiperný starý pán, srší z neho pozitívna energia a po anglicky nevie skoro nič, ale našťastie má po ruke asistenta, ktorý slovko-dve po anglicky ovláda. Vypisujem po stýkrát rumunský registračný formulár a popritom sa nás pýtajú, odkiaľ sme. – Slovakia. – Slovakia? – raduje sa majiteľ a dodáva – Palincă! – Slivovica – pritakávame. Ihneď zájde za barový pult, vyťahuje dva poháriky a nalieva nám domácu pálenku. A dodáva aj životnú múdrosť: – Problem? – Palincă! – No problem.


Keď sa o chvíľu ubytujeme v sparťansky zariadenej depresívne pôsobiacej izbe, rozhodneme sa radšej rýchlo vyraziť do mesta. Na Tripadvisory nájdeme asi pol hodinu vzdialený pivovar a vyrážame na cestu tmavými, desivými uličkami Bukurešti. Hovoríme si, že asi budeme potrebovať viac pálenky, aby sme prežili náš pobyt v Bukurešti.

Cestou sa nám nič nestane, pivo aj večera v pivovare Berestrojka nám chutí a povieme si, že možno za svetla sa nám toto mesto bude zdať krajšie.


Mesto kontrastov

Keď ráno kráčam ulicami Bukurešti som prekvapená. Toto je hlavné mesto? A keď dorazíme na námestie Unirii, som v šoku. Toto je centrum hlavného mesta? 10:30 sa stretávame s našou sprievodkyňou Líviou. Free walkabout tours poznám už z Budapešti, a preto som sa rozhodla ju absolvovať aj tu. A sme úplne nadšení! Až tak, že večer absolvujeme ešte jednu prehliadku (s inou tematikou). Ak sa náhodou ocitnete v Bukurešti, tak Free Walkabout Tour je jednoznačne prehliadka, ktorú absolvujte. Po nej sa Vám Bukurešť už nebude zdať taká škaredá, dokonca nájde aj zmysel v jej zdanlivom chaose, dozviete sa nesmierne veľa o histórii mesta, ako sa žilo za čias komunizmu, pravý príbeh o Vladovi Tepešovi (v skutočnosti je považovaný za národného hrdinu), zmysel grafitov, mnoho príbehov, zaujímavostí a tipov. Bukurešť je mesto kontrastov, a ku koncu dňa nás už naozaj nič neprekvapí. Ani zašitá ulička v ktorej sa nachádza posledný klobučník v krajine, ani historická budova, ktorá funguje ako silent bar a reštaurácia, ani fakt, že namiesto rekonštrukcie, čaká historický amfiteáter asi zbúranie.


Musím sa priznať, že som sa v Bukurešti odvážila vytiahnuť zrkadlovku jediný krát, a to keď som si odfotila neslávne známy Ceaușescov palác – Palác parlamentu (po rumusnky Palatul Parlamentului). Usúdili sme, že sa nám nechce v sprievode dôchodcov prechádzať práznymi chodbami a miestnosťami z mramoru, zlata a iných prepychových gýčov, a tak sme si ho obzreli iba zvonku.

V Bukurešti sa nachádza jedno z najzaujímavejších kníhkupectiev, aké som kedy videla. Som z neho úplne ohúrená a strávime v ňom minimálne hodinu. Naobedujeme sa v historickej budove v tureckom štýle, v reštaurácii Hanu Lui Manuc, a večer ochutnáme lokálne pivo Zaganu v štýlovom pivovare rovnakého názvu.


Nasledujúci deň opúšťame divokú Bukurešť s už trochu lepšími dojmami. :)* Fotky bez vodoznaku sú fotené mobilom.Pokračovanie TU.#buildings #culture #beer #bookstore #church #food #parliament #street #streetart #holiday #history #landscapephotography #trip #center #palenka #architecture #zaganu #adventure #historical #modern #streetphotography #landscape #sites #city #capital #roadtrip #nikon #dracula #bucharest #hipster #bar #hanuluimanuc #contrast #people #romania #travel #travelphotography

4 views0 comments