Search

Krížom krážom Rumunskom 2.

V Transylvánii ako doma


Keď Česi sú naši bratia, tak Rumuni sú naši bratranci. Aspoň taký pocit som nadobudla pri pobyte v Transylvánii. Malebné dedinky, krásna príroda, príjemní ľudia, a dojem, že sa cítim ako doma, na Slovensku. Celkovo sme v Rumunsku nijakým spôsobom nevytŕčali, ľudia na nás hovorili automaticky po rumunsky a boli veľmi prekvapení, keď sme odpovedali po anglicky. Takže chýry o obyvateľoch prevažne rómskeho pôvodu sa nepotvrdili. Ak sme aj nejakých zazreli, čuduj sa svete, neútočili na nás kameňmi ani sa nesnažili iným spôsobom vymámiť peniaze (alebo cukríky)… Boli oblečení v krásnych farebných krojoch a pôsobili mierumilovným dojmom.


is OK? 


V Brašove sa ubytujeme vo veľmi príjemnom rodinnom apartmánovom dome. Pri vchodových dverách nás víta prítulný sibírsky husky, ktorý sa za ten svet nechce pohnúť zo svojho chladného miestečka a musíme ho jemne odsunúť, aby sme sa dostali dnu. :) Majitelia sú naozaj milí a starostliví. “Is OK?”, pýta sa asi šiesty krát babička, ktorá pripravuje raňajky. S úsmevom zase prikyvujeme: “OK.”


Hneď po príchode nás majiteľka varuje, aby sme nechodili do centra autom. Koná sa Street Food Festival a asi by sme nezaparkovali. Street Food Festival? To znie skvelo! Neváhame ani sekundu, vyzbrojíme sa mapkou mesta a vyrážame na potulky Brašovom.

Brašov je krásne mesto, pôsobí pokojne a európsky. Historické centrum je preplnené reštauráciami a kaviarničkami.


Brašov chutí skvelo!


Street Food Festival, to je niečo pre nás! Burger, tortilla, klobásky, palacinky, zmrzlina, wafle, morské príšerky, víno, pivo, chceme zo všetkého ochutnať! Zisťujeme, že v Rumunsku inak okrem pár lokálnych značiek (Ursus, Ciucaș a Ciuc) najviac fičí pivo Staroprameň! Náš prvý večer v Brašove sa nesie v duchu chill outu. Posedávame na trávičke, počúvame príjemnú hudbu a ochutnávame po troškách z rôznych dobrôt. Brašov chutí naozaj skvelo!


samé krásne výhľady


Na kopci nad mestom sa týči nápis BRAŠOV. Dá sa tam vyviezť  lanovkou, a potom stačí prejsť už iba kúsok peši. Vyhliadka na Brašov, ktorý sa rozprestiera medzi kopcami, je naozaj úchvatná.


Z opačnej strany sa dá z vrchu na Brašov pozrieť aj z opustenej citadely. Stretávame tu iba zopár turistov a dve nevesty, ktoré sa rozhodli využiť toto vyľudnené miesto pre svoje svadobné portréty. Ani sa nečudujem, lebo citadela  a krásne výhľady na mesto majú svoje čaro.


Canionul 7 scări


To by bolo, aby sme sa v Transylvánskych kopcoch nevydali aspoň na jednu malú túru. Do kaňonu 7 rebríkov (alebo po rumunsky canionul 7 scări) je to z Brašova iba na skok. Túra je síce krátka (cca 3 hodinky) ale o to krajšia. Pripomína chodníčky v Slovenskom raji. S nadšením lozíme po rebríkoch a po skalách popri divokej rieke. Cesta je inak veľmi dobre značená a rebríky a lávky čerstvo vynovené.*Fotky bez vodoznaku sú fotené mobilom.Pokračovanie TU.
#culture #festival #beer #food #holiday #landscapephotography #nature #adventure #trip #streetphotography #mountains #landscape #town #city #nikon #husky #citadel #dracula #canyon #travelphotography #people #transylvania #romania #brasov #hike #hiking #street #travel #canionul7scari #view #dog

3 views0 comments