Search

Krížom krážom Rumunskom 1.

Keď sme si ako dovolenkovú destináciu zvolili Rumunsko a rozhodli sme sa ho prejsť autom, všetci sa zhrozene chytali za hlavu, ťukali na čelo a nezabudli nás varovať, čo všetko nás v tejto nehostinnej krajine môže postihnúť a prihodili aj zopár užitočných rád…

“Rumunsko? Tam sú samí cigáni!” “Na hraniciach od vás stopercentne budú pýtať úplatky, takže si pripravte kartóny piva pre colníkov.” “V žiadnom prípade nezastavujte v rumunských dedinách, lebo sa na vás vrhne banda rómskych detí. Pripravte si pre ne cukríky!” “Na rozpadnutých rumunských cestách určite dostanete defekt! Jazdia tam ako blázni, keď budete rešpektovať pravidlá cestnej premávky, vytrúbia vás a určite budete za debila.” K pokoju na duši nám nepridali ani rady na internetových fórach. Podľa nich nás minimálne okradnú, rozbijú nám auto alebo ešte niečo horšie!

Nechcelo sa mi týmto rečiam veriť a stále som si hovorila, že Rumunsko je predsa členom EÚ, nemôže to tam byť až také zlé! Semienka pochybnosti a strachu boli však zasiate, a tak sme sa s mužom pred cestou pre istotu vybavili slzným plynom (cukríky a pivo som odmietla zaobstarať!) a so zmiešanými pocitmi sme sa vybrali na cestu naprieč celým Rumunskom.

Slzný plyn sme nemuseli použiť, cukríky nebolo treba a ako to celé dopadlo, sa dozviete, keď budete čítať ďalej. Prezradím len, že predsudkom naozaj veriť netreba a Rumunsko je nádherná (a bezpečná) krajina.

do Rumunska – stále rovno


Z Bratislavy vyrážame okolo obeda a nasleduje niekoľkohodinový nudný prechod rovinatým Maďarskom. S manželom žartujeme, že do Rumunska sa dostanete, ak pôjdete stále rovno. A naozaj, po ceste sme prakticky zabočili iba raz, za Budapešťou. Čím viac sa blížime k rumunským hraniciam, cítime mierne napätie. Aké bude to obávané Rumunsko? Čuduj sa svete, po prechode hraníc sa ocitáme opäť v civilizácii (v Maďarsku okrem polí a zase polí nebolo široko ďaleko nič zaujímavé), cesty sú OK, ani úplatky od nás nepýtali… Možno to Rumunsko nebude také zlé. :)

We leave Bratislava around noon, followed by several hours tedious crossing through flat Hungary. We joke that you can get to Romania by going just straight on. And really, during our trip, we turned only once, after passing Budapest :) The more we get closer to Romania, the more we feel slight tension. What will be dreaded Romania like? Surprisingly,  after crossing the Romanian borders, we find ourselves in a civilization (in Hungaria, there was nothing interesting, only endless fields and fields again), roads are OK, we even weren't asked to give bribes... Maybe Romania is not that bad country after all. :)


ráno v Kluži, večer v Sighisoare


Neskoro v noci prichádzame do našej prvej zastávky – Kluž (Cluj-Napoca) a ráno sa vydávame na veľmi príjemnú prechádzku centrom tohto mesta, ktoré sa nedá charakterizovať inak, ako: európske alebo dokonca slovenské. Kluž je skrátka také normálne mesto. V miestom parku s jazierkom pobehuje množstvo neviest (narátali sme ich 9). Každú sprevádza hlúčik svadobčanov a fotograf. Keď prechádzame okolo jediného altánku v parku, je zrovna obsadený oddávajúcim sa párom. A vyzerá, že zvyšné nevesty čakajú, kým aj na ne príde rad. A to je ešte len 10 hodín ráno!


Ešte v ten istý deň sa presúvame do Sighisoary. Po malých problémoch s hľadaním parkovania a ubytovania, ktoré sa nakoniec nachádzalo na najhlavnejšom námestí, sa vydávame na potulky týmto nádherným historickým mestom. Sighisoary sa neviem nabažiť! Je asi to najkrajšie mesto, ktoré som v Rumunsku videla, malé uličky s farebnými starými domčekmi, zašité kaviarničky, obchodíky so suvenírmi… Historické centrum sa týči na kopci, z ktorého sú krásne výhľady. Na mesto sa môžete pozrieť z ešte väčšej výšky, z Hodinovej veže, v ktorej je aj malé mestské múzeum. Večeriame v dome, kde sa narodil Vlad Dracula. Pochúťku princa Draculu (soté z bravčového mäsa a klobásky, podávané s polentou) a typickú fazuľovú polievku podávanú v bosniaku zapíjame červeným vínom značky, ako inak, Vlad Dracula.


Ráno sa už ponáhľame ďalej, do Brašova. Budeš mi chýbať Sighisoara!


Pokračovanie TU.#explore #buildings #traditions #city #history #landscapephotography #trip #walk #cluj #architecture #building #culture #historical #tradition #landscape #travel #roadtrip #nikon #food #dracula #travelphotography #romania #town #sighisoara #medieval #adventure #tower #view

2 views0 comments