Search

Janov

Sestri Levante sa nachádzajú len hodinku cesty od Janova. A v Janove sa nachádza vraj najväčšie akvárium v Európe. A malé bábätká vraj milujú akváriá. Tak sme sa rozhodli ísť túto teóriu preveriť v praxi :) Okrem toho sme sa v Janove prešli jeho uličkami, vychutnali si morské plody (aj keď sme mali zálusk na pizzu) a nakúpili suveníry (konečne!). V skutočnosti to nebolo také idylické, ako to znie, ale to predbieham...


Prvý pohľad na Janov sa mi naskytol z auta, kde som mala krásny výhľad na mesto ako celok. Zapôsobil na mňa mohutným a zvláštnym dojmom. Zvláštnym = pozitívne zaujímavým. Nemôžem povedať, že by ma Janov očaril, že by to bolo krásne mesto. Ale tento pohľad sa mi vnoril do pamäti a rada naň spomínam. Ako druhý sa mi naskytol na Janov pohľad "zdola" - z historického prístavu. A na panorámu tých istých budov som sa pozerala zrazu z iného uhla.

Z prístavu sme sa vybrali do akvária. Môj subjektívny dojem - akvárium ma veľmi nenadchlo. Nie že by bolo škaredé, to nie, bolo veľmi pekné. Nie že by nebolo veľké - bolo, a zrejme to mi na ňom vadilo - pridlhé presuny prázdnymi chodbami. Napríklad také akvárium v Budapešti sa mi páčilo oveľa viac, pretože je menšie a kompaktnejšie. Celkovo nie som extra nadšenec akvárií a rybičiek (oveľa radšej mám zoologické záhrady), takže môj názor neberte až tak vážne :) V Janovskom akváriu môžete vidieť veľa krásnych expozícií s morskými tvormi, napríklad lamantína (známeho ako morská krava), tučniaky, veľmi hravé delfíny, šantiace tulene, a samozrejme kopec iných rybyčiek, koralov a morských príšer. Môžete si pohladkať malú raju (na to som sa neodvážila) a sú tam aj zaujímavé interaktívne expozície (napríklad si môžete vytvoriť svoju virtuálnu rybičku, poslať ju do virtuálneho akvária a pozorovať, ako si tam pláva).

A Dianke sa v akváriu páčilo. Ale myslím, že oveľa radšej má psíkov ako rybičky :)

Po akváriu sme sa vybrali na prechádzku do historického centra. Janov pôsobí zaujímavejšie (= krajšie) najmä zdiaľky, ako celok. Keď sa mu prizriete bližšie, nájdete špinavé ulice, grafity, bezdomovcov..., a celkovo, zblízka na mňa Janov pôsobil skôr nepríjemne a neútulne. Nemôžem povedať, že by sa mi Janov vôbec nepáčil, ale ani nie je jedno z tých miest, ktoré ma ohúrili svojou krásou. Aj keď niektoré námestia a vysokánske budovy pôsobili veľkolepo a o to viac kontrastne k úzkym, špinavým uličkám.


V Janove sme mali okrem akvária ešte dva konkrétne ciele: nakúpiť darčeky a dať si taliansku pizzu. Na ďalší deň sme už odchádzali domov, a doteraz sme pizzu nemali. Taký prehrešok som nemienila dopustiť! Byť v Taliansku a nedať si pizzu? Neprichádza do úvahy. Suveníry neboli až taký problém, ale ukázalo sa, že pizza áno. Keď už sme boli unavení a hladní (najmä ja), a mala som už dosť záberov vo foťáku, rozhodli sme sa, že je čas ísť na tú vytúženú pizzu. Lenže ako naschvál, nikde žiadna pizzéria. Krúžili sme uličkami takmer hodinu, môj hlad a nervozita sa stupňovali, a pizzeriu sme aj tak nenašli. Tak sme nakoniec zakotvili v reštaurácii, kde sme si dali morské plody. A keď sme sa potom vybrali k autu, natrafili sme hneď na ŠTYRI pizzérie. Skoro ma porazilo!

Na pizzu sme si nakoniec odbehli večer do reštaurácie kúsok od ubytovania. :)Prečítajte si tiež predchádzajúci článok z našej cesty po talianskej Ligúrii.


* Fotky bez vodoznaku sú fotené mobilom.#liguria #genoa #italy #holiday #vacation #janov #aquarium #travel #travelphotography #beautiful #photohgraphy #landscape #landscapephotography #cestovanie #architecture #dovolenka #fotky #fotografia #buildings #city #stroll #relax #view #nature #naturephotography
15 views0 comments