Search

Fotka týždňa 2019

Na začiatku roku 2019 som sa rozhodla zrealizovať fotografickú výzvu - fotka týždňa. Bol to mňa záväzok aspoň raz do týždňa vytiahnuť zrkadlovku a pokúsiť sa odfotiť niečo pekné alebo zaujímavé, či už na prechádzke, výlete alebo pri nejakej inej príležitosti. Naozaj to bola pre mňa výzva, pretože nie som typ fotografa, ktorý fotí bežné veci okolo seba. Výzva ma zároveň donútila fotiť rôznorodé veci a miesta, ktoré by som možno za iných okolností ani nefotila. Jednoznačne odporúčam každému fotografovi na rozprúdenie kreativity :)


Vďaka výzve som si vyskúšala fotiť aj iné "veci", než ktoré bežne fotím, zároveň mi toto experimentovanie pomohlo si ujasniť, čo fotím najradšej a čo fotiť nechcem. Najviac vo svojej koži sa cítim ako cestovateľský fotograf a fotograf "krajinkár". Veľmi sa mi páči tiež makro fotografia, ale na ňu asi nemám talent (a ani výbavu). Mám rada aj portrétnu fotografiu, a naopak fotenie v interiéri mi zase vôbec nevyhovuje.


Vďaka výzve som tiež exprimentovala s úpravou fotiek, čo mi pomohlo si ujasniť, čo mi najviac vyhovuje. Vyskúšala som si rôzne typy postprodukcie, konečne som sa naučila používať Lightroom a uvedomila si, že nepotrebujem, aby všetky moje fotky mali jednotný "look", aby boli v jednej farebnej tónine. Rada úpravu prispôsobujem danému miestu, aby čo najviac vystihlo jeho skutočnú podstatu. Inak budú vyzerať moje fotky nafotené na jeseň, v zime, hmle, za slnečného dňa, inak v meste, inak pri mori a inak v lese. Vo všeobecnosti mám rada sýte farby, ostrejší kontrast a zreteľnosť.


Výzvu som uverejňovala na mojej facebookovej stránke, kde si môžete pozrieť album so všetkými 52 fotkami. Najčastejšie som fotila na prechádzkach v mojej rodnej Trnave, kde vzniklo až 21 fotiek. Snažila som sa ale motívy obmieňať a pristupovať k výzve originálne, a tak vo fotkách týždňa nájdete aj výhľad z môjho činžiaku, výhľad z mestskej veže (ktorú som vďaka výzve navštívila po mnohých rokoch...), architektonické skvosty Trnavy a fotky z rôznych parkov, či z bývalej botanickej záhrady. Pre nedostatok času som často fotila aj u nás doma. Tak vznikli fotky kvetov či chilli papričiek v predzáhradke, fotka Dianky, kameňa, dúhy, poličkové zátišie alebo moja zdradlovková selfie. V albume nájdete aj zopár portrétov. Zvyšok fotiek vzniklo na našich cestách a výletoch.

Nižšie si môžete pozrieť mozaiku fotiek týždňa. Fotky v plnom rozlíšení nájdete v spomínamom albume na facebooku (spolu s ich popisom).Som veľmi rada, že som výzvu absolvovala. Išlo o veľmi silný záväzok - dodržať slovo (a častokrát aj prekonať lenivosť :) ) a naozaj fotiť každý týždeň, či už išlo o jednu alebo sto fotiek. Bol to výstup z komfortnej zóny, ktorý si myslím, že ma veľmi posunul vpred v mojej tvorbe. Veď prax robí majstra :) A za uplynulý rok som nafotila naozaj obrovské množstvo fotiek.

Možno by ste čakali, že budem vo výzve pokračovať aj tento rok, a priznám sa, že som to veľmi zvažovala, ale nakoniec som sa rozhodla na seba príliš netlačiť a nechať všetkému voľný priebeh. Už čoskoro sa totižto vraciam znova do práce na plný úväzok a netrúfam si predpovedať, ako by som stíhala tento záväzok dodržať. Isté však je, že sa aj naďalej budem snažiť čo najviac fotiť, a hlavne, čo najviac cestovať :)


18 views0 comments