Search

Dachstein a Hallstatt

Čo majú spoločné tieto dve miesta? Že sme ich navštívili počas našej dovolenky v Rakúsku! :)


Ľadovec Dachstein sa nachádza v nadmorskej výške takmer 3000 metrov. Prirodzene, vedie k nemu lanovka - krásna, panoramatická, ktorá vystúpi 1000 metrov za 6 minút. A samozrejme, jeden výstup za pobyt je v cene mnou už toľkokrát promovanej Sommercard.


Čo sa dá robiť na ľadovci? Konkrétne na tomto môžete navštíviť ľadový palác, prejsť sa po visutom moste, pokochať sa nádhernými výhľadmi alebo nahliadnuť do priepasti pod sebou. Fotiť, vyviezť sa späť po pohyblivom páse a dať si horalku :) Mali sme šťastie na celkom pekné počasie (Dianka aj tak skoro zamrzla!). Highlightom výletu bola vrana, ktorá sa nechávala kŕmiť a pózovala pred objektívom. Ak to chcete vedieť, najviac jej chutila šunka...


Na rozdiel od Dachsteinu, bolo v Hallstatte veľmi horko. Slnko pieklo a na oblohe nebol skoro žiaden obláčik. Takéto počasie je nepriateľ č. 1 každého fotografa. Do Hallstattu som sa veľmi tešila, pretože to bol jeden z mojich dlhoročných cestovateľských snov. Fotky Hallstattu na mňa vyskakovali z Instagramu už veľmi dlho, má ich každý druhý profesionálny fotograf. Čiže moje očakávania boli extrémne vysoké. Čo spôsobilo, že som nakoniec bola trochu sklamaná. Ani nie z Hallstattu samotného, ako z podmienok za akých sme tam boli. Dopoludňajší rodinný výlet skrátka nie je ideálny na získanie fotiek ako z katalógu. Čo už, budem sa musieť do Hallstattu vrátiť ešte raz, prenocovať tam a vyraziť fotiť za východu alebo západu slnka, a odviezť sa aj loďkou, aby so získala aj krásne pohľady zo vzdialenejšej perspektívy.

Odhliadnuc od mojich nesplnených fotografických očakávaní a vzhľadom na podmienky to bol skvelý výlet. Najskôr sme sa vyviezli zubačkovou lanovkou, prešli sme sa takmer k soľnej bani (nie, nešli sme dnu, možno nabudúce - bez detí :) ), pokochali krásnymi výhľadmi na jazero a okolité hory.

Potom sme sa prešli po Hallstatte a to je skvelý zážitok. Ikonické domčeky v kopcoch sú očarujúce. Ako celá dedinka. V tejto dobe tam ani nebolo veľa turistov, takže prechádzka popri jazere bola naozaj príjemná. Nakoniec sme zakotvili v zašitej reštaurácii na konci promenády, kde sme sa prekvapivo dobre najedli. Ešte teraz sa pri spomienke na tú kačku s kapustou zalizujem :)


Toto bol posledný článok zo série o dovolenke v Schladmingu. Predchádzajúce 2 si môžete prečítať tu a tu.18 views0 comments