Search

Cinque Terre

Na záver série článkov z našej dovolenky v talianskej Ligúrii som si nechala to najlepšie: moje vysnívané Cinque Terre. 5 ikonických dediniek patriacich do kultúrneho dedičstva UNESCO som už veľmi dlho chcela navštíviť. Najmä preto som ako našu tohtoročnú destináciu vybrala Sestri Levante, ktoré sa nachádzajú blízko.


Cinque Terre sú veľmi dobre dostupné vlakom, prípadne loďou. Z lode je na ne určite krásny výhľad z mora, ale vlak je rýchlejší, preto sme v duchu efektívnosti zvolili túto variantu. Absolvovať Cinque Terre s dvoma deťmi, ktoré majú sotva rok, som brala ako výzvu, ktorú sme napokon s prehľadom zvládli. Vyrazili sme skoro ráno s tým, že "dáme" aspoň dve dedinky, a uvidíme, ako to budú deti zvládať. Keďže som sa obávala, ako by sa v tomto teréne pohybovalo s kočíkom, na cestu sme sa vybrali s turistickým nosičom. Naši známi ostali verní kočíku. Aj keď kočík nebol najpohodlnejší, Cinque Terre sa dalo zvládnuť prejsť aj s ním - samozrejme, pokiaľ nepôjdete na turistické cesty, ktoré vedú medzi niektorými z dediniek. Ja som ale bola rada, že sme sa rozhodli pre nosič, predsa len to bolo pohodlnejšie. Dedinky sa totižto nachádzajú na svahoch pri mori a sú väčšinou lemované strmými uličkami dláždenými mačacími hlavami. Nakoniec to deti zvládli skvele, a dali sme za deň 4 dedinky - my sme vynechali Monterosso - pretože mi prišlo najviac turistické a najmenej zaujímavé.


cesta vlakom

Každá z dediniek je jedinečná, a predsa sú si podobné. Poďme sa na ne pozrieť z blízka - a aj s zdiaľky :)


Riomaggiore

Riomaggiore sme navštívili ako prvé. Bola som úplne uchvátená a foťák cvakal ako divý. Zo stanice sme sa prešli okruhom do mesta a späť, dali sme si skvelé talianske espresso a zmrzlinu, a vychutnávali si kolorit tohto výnimočného miesta.

Inak, vo všetkých dedinkách sa nachádzalo množstvo obchodov s nádhernými suvenírmi. Farebné cestoviny, olivové oleje a koreniny v krásnych darčekových fľaštičkách, tričká pomaľované typickými farebnými domčekmi, a kopec iných, na pohľad veľmi ľúbivých, darčekových predmetov... Trochu ľutujem, že som nič nekúpila (to som ešte netušila, že v Sestri Levante sa žiaden obchod s peknými suvenírmi nenachádza!), ale aj tak by sme ich asi ťažko niesli, keďže sme mali nosič s Diankou, batoh s foťákom a žiadne miesto navyše...


Manarola

Manarola je mnohými považovaná za najkrajšiu s dediniek. Ja sa neviem rozhodnúť, ktorá z nich sa mi najviac páčila, ale asi sa tiež prikláňam k tomuto názoru, pretože Manarola je naozaj NÁDHERNÁ!

Najskôr sme sa prešli na kúsok sprístupnenej turistickej cesty "Via dell'Amore" a potom sa vrátili späť do centra, kde sme si spravili malú prestávku a pochutili si na miestnej špecialite - fritované morské plody v kornútku. Z prístavu viedla cestička po úpätí útesu, z ktorej sa nám naskytol krásny výhľad na celú Manarolu. Týmto pohľadom by som sa dokázala kochať celé hodiny. Toľko času sme však nemali, a preto sme sa vydali ďalej.
Vernazza

Rozhodli sme sa preskočiť Cornigliu a ísť rovno do Vernazze, s tým, že uvidíme, ako to bude Dianka zvládať, a keď tak sa vrátime späť. Jedna cesta vlakom stojí 4€, a je úplne jedno medzi ktorými dvoma dedinkami ju absolvujete. Možnosť kúpiť si celodenný lístok (Cinque Terre Card) sme nevyužili, aj keď sa viac oplatil, ale nevedeli sme, či naozaj stihneme všetkých 5 dedín (iba vtedy by sa naozaj oplatil).

Vo Vernazze Dianka zaspala, a tak sme si vychutnali ďalšiu kávičku v kaviarni na hlavnom námestí pri mori. Dokonalá idylka. Vernazza bola asi najmenšia a najkompaktnejšia z dediniek, všetok ruch sa sústredil v malom prístave. Neskôr sme sa prešli po móle a Dianka sa veľmi tešila pohľadu na vlny trieštiace sa o skaly.


Corniglia

Som veľmi rada, že sme sa do Corniglie predsa len vrátili. Veľa ľudí túto dedinku vynecháva, pretože ich odrádza výstup strmými schodmi - Corniglia sa totižto ako jediná nenachádza priamo pri mori, ale na vrchu kopca. Menej fyzicky zdatní sa však môžu pohodlne vyviezť autobusom. My sme, samozrejme, vyšli peši, a vôbec to nebol taký problém.

Od Corniglie som nemala veľké očakávania, ale veľmi milo ma prekvapila. Bola asi najmenej turistická, ale to jej dodávalo o to väčšiu autenticitu. Keď sme sa kúsok prešli cestou ďalej od centra, naskytol sa nám veľmi pekný (a myslím, že aj neokukaný) výhľad na celú dedinku. Potom sme sa prešli úzkymi strmými uličkami a vychutnali si plechovku miestneho piva, ktoré sme si vypili na peknej vyhliadke na more.

Škoda, že sme si dopredu nepozreli, kedy chodia vlaky, lebo sme nakoniec na ten náš čakali skoro hodinu...Prečítajte si tiež predchádzajúci článok z našej cesty po talianskej Ligúrii.


* Fotky bez vodoznaku sú fotené mobilom.


#liguria #genoa #italy #holiday #vacation #cinqueterre #cinque #terre #manarola #vernayya #riomaggiore #corniglia #travel #travelphotography #beautiful #photohgraphy #landscape #landscapephotography #cestovanie #architecture #dovolenka #fotky #fotografia #buildings #city #stroll #relax #view #nature #naturephotography #architechture #colourful #colorful #houses #travellingwithbaby

10 views0 comments