Search

České Švajčiarsko

Keď sme hovorili, že sa chystáme na výlet do Českého Švajčiarska, takmer všetkým sa na tvári objavil zmätený výraz. "České Švajčiarsko? To kde je? Čo to je…?"  Aj ja som na tento národný park na severe Čiech natrafila iba náhodou, keď som googlila, kam by sme sa mohli vybrať na predĺžený májový víkend. Keď som uvidela fotky z Českého Švajčiarska, ihneď som si povedala: sem musím ísť, to je nádhera! Moje očakávania boli stopercentne splnené. Veď posúďte sami. :)


Ako prvé sme sa zastavili pri Panskej skale, ktorú pre jej tvar prezývajú aj Varhany (Organ).


Národný park České Švajčiarsko susedí s jeho nemeckým náprotivkom Saským Švajčiarskom, v ktorom sa nachádza aj úchvatný skalný most Bastei. Presne tam viedli naše kroky na druhý deň. Zaparkovali sme na zbernom parkovisku, od ktorého sa k mostu šlo príjemnou 2 km prechádzkou. Návšteva mostu je zdarma, platí sa len vstup k zrúcaninám hradu. Z mostu sú krásne výhľady na okolité vápencové útvary a nachádza sa tu tiež množstvo vyhliadok, z ktorých je vidno Bastei v plnej kráse, alebo  pohľad do údolia na opačnej strane, kadiaľ preteká rieka Labe.

Pri návšteve Českého Švajčiarska rozhodne netreba vynechať ani Pravčickú bránu. Je to skalný útvar v tvare poloblúku, ku ktorému vedie nenáročná túra s miernym stúpaním. Táto oblasť ponúka viacero turistických chodníčkov alebo možnosť splaviť sa po riečke pomedzi skaly. My sme vyšli “iba” k Pravčickej bráne a pokochali sa výhľadmi na okolité hory zo všetkých troch vyhliadok, ktoré sa tu nachádzajú.

Večer sme ešte stihli návštevu hrádku Burgsberg v mestečku Varnsdorf, kde sme boli ubytovaní. Varnsdorf sa nachádza hneď pri nemeckých hraniciach a prítomnosť Nemecka je zjavná už z názvu. :)

Boli sme ubytovaní v Pivovare Kocour, za ktorým tesne prechádza hranica s Nemeckom, a nachádza sa v peknom areáli s jazierkom a zvieratkami. A okrem toho tu výborne varia a čapujú množstvo druhov vlastne vyrobeného piva. Pobyt “u Kocoura” vrelo odporúčam!.

A cestou späť sme navštívili hrad aj mesto Děčín s rovnomenným hradom.


#beautiful #peacock #rock #labe #formation #bastei #landscapephotography #varnsdorf #trip #elba #burgsberg #bridge #photography #animals #architecture #bohemia #czechrepublic #decin #landscape #travel #bohemianswitzerland #formations #nikon #rocks #travelling #czech #panska #travelphotography #ceskesvajciarsko #nature #naturephotography #panskaskala #bohemian #mountains #pravcickabrana #view

4 views0 comments